top of page

Гьокчеада

Гьокчеада – това е най-големият остров в Турция, област Чанакале. Гьокчеада има територия от 279 квадратни километра и се намира срещу Дарданелите. Остров Гьокчеада е част от веригата Cittaslow – буквално бавен град.
Част от мрежата стават само малки градове в екологично чисти райони, с високо качество на живот и запазени културни традиции, с характерно природосъобразно фермерство.

 

Какво да се види в Гьокчеада – живописният път, се вие през хълмове, маслинови и иглолистно гори, минава през старинни селца и отвежда до малки плажове, красиви заливи и под сянката на многовековни дървета. До 1923 година островът е бил част от Гърция,затова има много църкви наред с построените по-късно джамии. Неповторимият стил на гърците може все още да бъде открит на местата, които ви препоръчваме да не пропускате:
 

-Зейтинли (Zeitinli koy) – малко живописно селце с тесни калдъръмени улички. В центъра на Зейтинли има няколко малки кафенета известни още с домашно приготвения си крем Карамел и Малеби.
 

-Бадемли (Bademli koy) – друго малко селце, разположено на висок хълм в северната част на Гьокчеада. Отново малки каменни улички, каменни къщи и невероятна гледака към морето и гръцкия остров Самотраки.
 

-Дереккьой (Derekoy) – странно място, селото е било изоставено, пустеещите улици изглеждат странно, както и каменната обществена перална от древността, все пак хората се завръщат към това място.
 

-Тепекьой (Tepekoy) – намира се в северната част на острова в блозост до намиращият се на Гьокчеада вулкана и е най-високата част на острова. Тепекьой също е красиво селце с тесни калдъръмени улички и каменни къщи и страхотен гръцки ресорант.
 

-Калекьой (Kalekoy)  се намира на брега в североизточната част на Гьокчеада срешу остров Самотраки. Калекьой е малко пристанище за яхти и рибарски лодки, има отркит пазар за сувенири и множество рибни ресторанти и кафета и клубпове до крайбрежната алея.
Непосредствено до Калекьой се изгига хълм с остранки от крепост и изключителна гледка по време на залез към остров Самотраки.

 

Гьокчеада – център  Gokceada center – еклектично градче с малки магазинчета, ресторанти, сладкарници, бръснарници и открит неделен Пазар за плодове, зеленчуци, подправки и разни дреболии. Центърът на Гьокчеада е на 6 км от пристанищетои на 12 км от плажа Айдънджък.

Остров Гьокчеада се намира в Егейско море срещу Дарданелите. Ако пътувате от София или Пловдив еднакво удобно е да минете през Гърция – пункт Капитан Петко Войвода (5 км от Свиленград) или Капитан Андреево.
Ако пътувате от Черноморието естествен избор е граничният пункт при Малко Търново.
Aко сте с фирмен автомобил или на лизинг, преведете пълномощното на турски.

 

Гориво:
Горивата в Турция са по-скъпи от горивата в България, около 3.40 TL за литър дизел и около 3.60 TL за литър бензин.
Ограниченията за скоростта за 90 км/ч за второкласната пътна мрежа, и 130 км/ч за магистралните пътища. Глобите са високи.

Застраховка:
Може да използвате международната застраховка Зелена карта, в която има изрично упомената Турция.
Визи:
За български граждани не са необходими визи за влизане в Турция.
Може да организираме транспорт до острова с 8 местно бусче. Цената е 700 лв за Бусчето за отиване и връщане. в цената е включен и ферибота.

Граница:
На границата се минава бързо, когато пътуването ви не съвпада с лятното масово завръщане на турски граждани, работещи в европейския съюз.
Смяна на пари:
1 турска лира (YTL) в момента се разменя за около 0.62 левa. Във всички банки може да сменяте EUR или USD. Използват се всички основни карти.
Маршрут:
От София и Пловдив при Свиленград е еднакво удобно да минете през Капитан Андреево/Капъкуле/Турция или през Капитан Петко Войвода/Орменио/Гърция Разстоянието е едно и също. На влизане в Турция през Капъкуле излизате на магистрала,
трябва да изберете посока Чанакале (Canakkale), минавате по околвръстното на Одрин (Edirne).
Пътят е много хубав следвате навсякъде табелите за Чанакале (Canakkale).
Минавате покрай Узункюпрю (Uzunkopru), и през Кешан (Kesan) и Гелиболу (Gelibolu) край Дарданелите. На 2 км преди Ечеабат (Eceabat) има кърстовище с кръгово, там е отбивка към малкото пристанище Кабатепе (Kabatepe), трябва да завиете на дясно.
От Кабатепе се качвате на фериботите към Гьокчеада (Gokceada).
Ако пътувате през Гърция – граничния град на влизане в Турция е Ипсала (Ipsala), следва Кешан (Kesan) и по-нататък пътят е същия.

 

Ечеабат е последният европейски град, а Чанакале е на азиатския бряг точно срещу него. Свързва ги ферибот на всеки кръгъл час. Нямате работа там освен ако не искате да видите копие на троянския кон първо.
 

Разписание на ферибота за Гьокчеада
до 12 юни 2018:


-от Кабатепе     от Гьокчеада
  09:00                 07:00
  13:00                  11:00
  17:00                  15:00
  21:00                  19:00

 

от 12 юни 2018
понеделник – четвъртък:

-
от Кабатепе     от Гьокчеада 
  08:00                 07:00
  10:00                  10:00
  13:00                  13:00
  16:00                  16:00
  19:00                  19:00
  21:00                  21:00

-
от Кабатепе     от Гьокчеада - - петък – неделя
  07:00                 07:00
  09:00                 09:00
  11:00                   11:00
  13:00                  13:00
  15:00                  15:00
  17:00                  17:00
  19:00                  19:00
  21:00                  21:00

 

Цената на билета е 50 лири за колата и проверете дали се плаща допълниелно за пътниците. Билетите се купуват в малка постройка на 20 метра преди ферибота. Пътуването е около 1.30 мин.
 

УСЛОВИЯ ЗА КАЙТ И УИНДСЪРФ :
В Гьокчеада има 2 основни спота за каране на кайт и уиндсърф – с равна вода плаж Aydincik и с вълни до 1.5-2 м. плаж Eselek. Между тях има плитко солено езеро, което пресъхва през лятото. Активен сезон – от май до октомври.
Спот с гладка вода (offshore) -условията са перфектни за напреднали, които осавършенстват трикове или работят върху скорост от сутрин до 14.00 часа и за начинаещи в следобедните часове, когато вятърът отслабва. Дъното в залива е пясъчно и абсолютно безопасно.
Прието е кайсърфистите да карат подветрено спрямо уиндсърфистите за да избегнат потенциални рискове при изпускане на крилото във водата.

Спот с вълни (onshore) – условията са подходящи за уиндсърфисти и кайтсърфисти от всички нива, желаещи да карат на вълни. Заливът е много голям, пясъчен и абсолютно безопасен за райдърите и оборудването.
Secret spots (side shore) – в Гьокчеада има няколко уникални сайдшор спота малко по-отдалечени от основните места за каране, където може да ви заведем, ако търсите неизвестното и сте готови за нови предизвикателства.
Даунуинд – може да се организира на дистанция над 15 км.


Турската кухня е една от най - разнообразните в света. Тя е повлияна и от Изтока, и от Запада. Микс е от арабска, средиземноморска и типично балканска кухня. Това разнообразие има много дълбоки корени - както географски, така и исторически.
Турция лежи на кръстопътя между Европа, Азия и Арабския полуостров. Което пък дава възможност на много култури да съчетаят характерните особености на националните си кухни и да превърнат Турската в една от най-богатите в света.
Екзотични аромати, пикантни подправки, изобилие от мезета, богати салати, печени и задушени меса, пилафи, сладкиши и още ред несравними изкушения  са истински рай за сетивата ни.

 

bottom of page